1901

U9-drenge til Vildbjerg Cup 2010

Nyheder - Hold
25. august 2010 - 08:51 af: Casper Ravn



For første gang i år stillede B.1901 med et hold U9-drenge med til Vildbjerg - og de viste formidable præstationer på grønsværen. Vi var 5 U9-spillere (Tobias Møller, Mattias Adolphsen, Jonas Juel, Sebastian "Dinger" Larsen og Frederik Schwaner) og så havde vi lånt 2 U8-spillere (Markus Midtgaard og Malte Kromann), så vi var klar med et par udskiftere på 5-mands holdet. Vejret har der vist været snakket nok om, så det udelader vi her!

Vi spillede vores første kamp torsdag eftermiddag mod værtsbyen Vildbjerg SF - og sikken en kamp! Vi starter med at komme bagud 0-1 lige før pausen, men det mente drengene ikke kunne være rigtigt. Kort efter pausen fik vi udlignet og kort efter igen scoret til 2-1 og så var de sidste 5-6min ellers en kamp for at holde resultatet. Det lykkedes og drengene - og undertegnede - var ovenud lykkelige (og måske lidt trættende for omverdenen at høre på) resten af dén dag!

Fredag formiddag skulle vi i kamp igen; denne gang mod Mariager IK. Denne kamp taber vi 0-5. Mariager IK kommer foran 3-0 i løbet af ganske få minutter og det sætter drengene i brat opvågning. Et par rokader på holdopstillingen i pausen gør, at vi faktisk kun tillader en enkelt scoring i 2. halvleg og det var så det faktum, at det var kanon-godt kommet igen vi fokuserede på i denne kamp.

Fredag eftermiddag spillede vi sidste kamp i puljespillet mod Thisted FC. Her var drengene opsatte på at komme ovenpå efter formiddagens nederlag og de kæmpede det tætteste på de kunne uden at bløde! Efter endt spilletid var resultatet 0-0, men vi måtte meget skuffende se os slået med resultatet 0-1 på reglen om flest hjørnespark; Thisted FC havde 5 hjørnespark og vi havde kun 3! Det gjorde at vi blev nummer 3 i vores pulje og røg dermed i Dominus-cup sammen med resten af puljernes nr. 3 og nr. 4.

Lørdag formiddag skulle vi så spille 1/8-finale mod Skibbild IF, men vi blev fredag aften orienteret om, at de havde trukket sig og var kørt hjem (var det mon vejrets skyld?), så vi blev noteret for en 3-0 sejr uden kamp. Dernæst gjaldt det kvartfinalen lørdag eftermiddag mod Vinding UIF og med "hjælp" fra dommeren blev det desværre vores sidste kamp i Vildbjerg. Kampen havde bølget lidt frem og tilbage for begge hold indtil midten af 2. halvleg, men herefter var det som om vi havde det meste spil og de fleste chancer - på dette tidspunkt førte vi 1-0. Få minutter før tid kommer bolden fra nabobanen ind på vores bane med Vindinge UIF i angreb og dommeren vælger at sparke den lige forbi vores mål for at få den ud af banen igen - der opstår forvirring i vores forsvar og et par af vores spillere vil være behjælpelig med at få den ekstra bold ud af banen igen? Vindinge UIF får udlignet i forvirringen og 1-1 bliver kampens resultat. Igen må vi se os slået på reglen om fleste hjørnespark - og det var bare ikke til at bære for nogens vedkommende. Flere af drengene var grædefærdige og det var svært at evaluere kampen bagefter uden selv at lyde alt for påvirket af situationen.

Sådan endte dette hold U9-drenges første tur til Vildbjerg desværre, men jeg har selvfølgelig ikke fortrudt et eneste øjeblik at vi tog af sted. Hvis man udelukkende kigger på scoringsresultaterne har vi faktisk vundet 2 kampe, spillet 2 uafgjort og kun tabt én kamp; den ene vundne kamp godt nok uden kamp, men sådan er reglerne. Det synes jeg er en kanon præstation af et sammensat hold, der kun har trænet sammen 2 x 30min inden turneringen.

Og vigtigst af alt - uanset resultaterne - så udviste drengene en sjældent set hold-ånd i denne aldersklasse. Der var på intet tidspunkt negative toner imellem drengene i nogen af kampene; der var tværtimod rosende og opbakkende ord hinanden imellem samt opløftende kommentarer som "Kom igen", hvis en aflevering ikke lige lykkedes - det var bare kanon at opleve!!

Endnu engang tak til Michael Kromann for rollen som assisterende træner.

Mvh. André Matthisson - holdleder U9-drenge